Quintess Tudásközpont
SZÍVINFARKTUS UTÁN A LEGHATÉKONYABB REHABILITÁCIÓS MÓDSZER AZ ÉLETMÓDVÁLTÁS!

Hazai tudományos bizonyíték született, hogy súlyos szívinfarktus után az életmódváltás a rehabilitáció legjobb módja.

A súlyos szívinfarktus utáni rehabilitáció gondosan megtervezett életmódváltással hatékonyabb, mint a hagyományos módszerek.
Ezt sikerült magyarországi körülmények között elsőként bizonyítania annak a tudományos kutatásnak, amelyet a QUINTESS Tudásközpont Közhasznú Nonprofit Kft. és REXTRA Kereskedelmi Kft. alkotta konzorcium végzett 200 szívinfarktuson átesett beteg körében egy, a Széchenyi 2020 keretében, a Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával megvalósult projektben.
A kutatócsoport Quintess NovaCord néven új, speciális összeállítású, intenzív életmód programot hozott létre, mely az optimális kardiológiai rehabilitáció étrendi, edzési, pszichológiai, oktatási és motivációs elemeit egységes rendszerbe fogja össze.

Hazánkban a keringési betegségek még mindig a halálesetek több mint feléért felelősek. Tény, hogy óriási sikereket értünk el a szívinfarktus heveny ellátásában az azonnali katéteres intervenció megszervezésével, és az ajánlások szerinti életmentő gyógyszeres kezeléssel. A keringési krízisekhez, így az infarktushoz vezető okok nagy része azonban a helytelen életmódból származik. Ennek a helyzetnek a megváltoztatása, de legalább is módosítása rajtunk, az életmódunkon múlik.
A 200 beteg bevonásával végzett vizsgálat azt kutatta, hogy a megszokott eljárásokhoz képest jobb eredményt hoz-e, és ha igen, mennyivel, az infarktus után azonnal megkezdődő, három hónapon keresztül, intenzíven és interaktívan folytatott életmódváltás.
A kutatás során az intenzív életmódváltást végző 80 beteget hasonlították azokhoz a betegekhez, akik a jelenlegi hagyományos, három hetes intézményi kardiológiai rehabilitációban részesültek (60 fő), illetve akik azt sem vállalták (60 fő). Mindhárom csoport betegeiben jól észlelhető volt a katéteres beavatkozás gyógyító hatása, pulzusszámuk és koleszterinértékük csökkenése pedig mutatta, hogy mindannyian lelkiismeretesen szedték gyógyszereiket. Ami azonban csak a teljes életmódváltást szervezett körülmények között megvalósítók között volt mérhetően, pozitívan különböző, az a dohányzásról való leszoktatás, a vérnyomás csökkenése, a has körfogatának csökkenése, a stressz státusz, a lelki egészség javulása, és nem utolsósorban az edzettség. A vérlemezke-gátlás, a vérlemezke-aktiváció mutatói is csak közöttük javultak a három hónap alatt, noha minden beteg szedte a kettős vérlemezke-gátló gyógyszereket. Ez az eredmény az intenzív életmódváltás módszerével és folyamatában úgy jött létre, hogy a betegek a négy-öt napos invazív kardiológiai ellátást követően azonnal fekvőbeteg rehabilitációs intézetbe kerültek, ahol 8 fős csoportokba szervezték őket, és ettől kezdve e csoportokban történt a betegek mentális, lelki, fizikai átnevelése, oktatása, edzése. A három hetes fekvőbeteg szakaszt követően a csoport ambuláns rehabilitációs formában folytatta munkáját, hetente kétszer jártak edzésre, valamint csoportfoglalkozásra, oktatásra.
Összefoglalva megállapítható, hogy a jelenleg elfogadott és finanszírozott rehabilitációs és gondozási folyamatokhoz képest az ebben a projektben kipróbált csoportterápiás eljárás javítja a betegek kockázati státusát, mely egy következő esemény kivédésében, a másodlagos megelőzésben hatékonyabb eredményt ad.

A betegek aktív, csoportos együttműködésben tartása, motiváltsága, a közös edzések és oktatások sora nem csak az életesélyeket javította, hanem a betegek lelki egészségét is visszaadta a szívrohamot követő vészterhes élethelyzetben. A program fő újdonsága abban áll, hogy folyamatos mentális partnerség, coaching épült ki a csoportot vezető szakemberek és a betegek között, mely nélkül, pusztán szomatikus ellátás nyújtásával az életmódváltás nem lehetséges. A fejlesztés eredményeként olyan új, franchise formában is terjeszthető rehabilitációs módszer született és valósult meg a gyakorlatban, amely hatékonyan segíti a betegek szívinfarktus utáni családi, társadalmi beilleszkedését, az életminőségük javulását, valamint visszatérésüket a munkába.
A Quintess NovaCord elnevezésű, új, személyre szabott, innovatív életmód program, tehát szívbetegek számára az eddigieknél eredményesebb rehabilitációs módszert kínál, amelyet elterjesztésre és finanszírozásra ajánlanak a projekt szakmai mentorai:
Prof. Dr. Kiss Róbert Gábor, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnöke,
Prof. Dr. Fekete György, a Quintess Tudásközpont Közhasznú Nonprofit Kft orvos igazgatója,
Dr. Kohut László, a Magyar Kardiovaszkuláris Rehabilitációs Társaság főtitkára,
Prof. Dr. Lakatos Péter, a Semmelweis Egyetem I.sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi tanára.

További információ kérhető:
- QUINTESS Tudásközpont Közhasznú Nonprofit Kft.,
E-mail: quintess@quintess.hu, telefon: +36 30 405 9545
- Prof. Dr. Kiss Róbert Gábor
E-mail: robertgaborkiss@gmail.com , telefon: +36 1 465 1966

2015. november 12,

Quintess Magyarország. Minden jog fenntartva. Minden szöveg szerzői jogvédelem alatt. | Utolsó frissítés: 2015. 11.19.